Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies.
Zamknij
scroll

Szeryfowe kroje pisma

Typografia, 24 kwietnia 2021

Skład i łamanie tekstu możemy przygotowywać różnymi krojami pisma, zarówno szeryfowymi jak i bezszeryfami. Krój LTC Goudy Oldstyle Pro, znanym również jako Goudy był zaprojektowany w firmie URW Type Foundry 🇩🇪. Jest to krój szeryfowy w starym stylu, pierwotnie stworzony przez Frederica W. Goudy dla American Type Founders (ATF) w 1915 roku. Frederic W. Goudy (1865–1947) był wybitnym projektantem czcionek, który stworzył ponad 100 klasycznych krojów pisma, a w latach 1920-1947 był dyrektorem artystycznym Lanston Monotype Company. Krój pisma LTC Goudy Oldstyle Pro doskonale nadaje się do druku i do wyświetlania w sieci, ponieważ jest bardzo czytelny. Dostępny w licencji Adobe.

LTC Goudy Oldstyle Pro - szeryfowy krój pisma

Kolejnym szeryfowym krojem pisma, jaki możemy zastosować do składu i łamania tekstu jest Andada. To krój, zaprojektowany przez Carolinę Giovagnoli 🇦🇷 dla firmy Huerta Tipográfica. Świetnie nadaje się do druku, ponieważ jest bardzo czytelny. Dostępny w Google fonts. Dobrze wypada w połączeniu z krojami: Roboto i Oswald.

Andada - szeryfowy krój pisma

Skład i łamanie tekstu możemy przygotowywać również krojem pisma Noort. Krój ten stworzył Juan Bruce 🇨🇱. Noort można wykorzystywać do składu i łamania tekstu długich dokumentów, ponieważ tak jak poprzednicy jest bardzo czytelnym krojem pisma. Dodatkowo jest dostępny w licencji Adobe.

Noort - szeryfowy krój pisma

Kolejnym krojem szeryfowym, którym możemy śmiało składać teksty jest Edita. Autorką jest Pilar Cano 🇪🇸. Edita świetnie wypada przy składzie oraz łamaniu tekstu w publikacjach ilustrowanych jako tekst dziełowy. Jest to krój bardzo elegancki. Jest dostępny w licencji Adobe.

Edita - szeryfowy krój pisma

Skolar to kolejny do kolekcji szeryfowy krój pisma. Jego autorem jest David Březina 🇨🇿. Skolar świetnie sprawdza się zarówno w zastosowaniach cyfrowych, jak i drukowych. Jest bardzo czytelny i można nim składać książki i długie opowiadania. Krój jest dostępny w licencji Adobe.

Skolar - szeryfowy krój pisma, nadaje się do składu książek i długich opowiadań.