Szeryfowe kroje pisma
Typografia, 24 kwietnia 2021
Typografia, 24 kwietnia 2021
Spis treści
Szeryfowe kroje pisma to wpis, w którym zaprezentuję kilka bardzo przyjaznych i czytelnych, szeryfowych krojów pisma do składu dziełowego.
Krój ten, znany również jako Goudy, został zaprojektowany w firmie URW Type Foundry ??. Jest to krój szeryfowy w starym stylu, pierwotnie stworzony przez Frederica W. Goudy dla American Type Founders (ATF) w 1915 roku. Frederic W. Goudy (1865 – 1947) był wybitnym projektantem, który stworzył ponad 100 klasycznych krojów pisma, a w latach 1920 – 1947 był dyrektorem artystycznym Lanston Monotype Company. LTC Goudy Oldstyle Pro doskonale nadaje się do druku i do wyświetlania w sieci. Dostępny w licencji Adobe.
Kolejnym szeryfowym krojem pisma, jaki możemy zastosować do składu i łamania tekstu jest Andada. To krój, zaprojektowany przez Carolinę Giovagnoli ?? dla firmy Huerta Tipográfica. Świetnie nadaje się do druku. Dostępny w Google fonts. Dobrze wypada w połączeniu z krojami: Roboto i Oswald.
Krój ten zaprojektował Juan Bruce ??. Sprawdza się, tak jak jego poprzednicy, w składzie długich dokumentów. Jest bardzo czytelny i dostępny w licencji Adobe.
Autorką tego kroju jest Pilar Cano ??. Edita świetnie wypada przy składzie oraz łamaniu tekstu w publikacjach ilustrowanych jako tekst dziełowy. Jest to krój bardzo elegancki, dostępny w licencji Adobe.
Jego autorem jest David Březina ??. Skolar dobrze się sprawdza się zarówno w zastosowaniach cyfrowych, jak i drukowych. Jest bardzo czytelny i można nim składać książki i długie opowiadania. Krój jest dostępny w licencji Adobe.
Został zaprojektowany przez polską typograf Annę Giedryś ?? wraz z Davidem Březina ??. Doskonale nadaje się do wykorzystania na ekranach komputerów. Zawiera polskie znaki diakrytyczne i jest dostępny na stronie Adobe Fonts (licencja) oraz dodatkowo w Google Fonts.
Autorem kroju jest Robert Slimbach ?? Krój jest bardzo czytelny i dostępny na stronie Adobe Fonts (licencja).
Krój ten zaprojektował Mitja Miklavčič ??. Tisa to mój ulubiony krój pisma do składu. Jest niezwykle czytelna i bardzo miła w odbiorze zarówno w tekstach długich jak i na marginaliach. Krój jest dostępny na stronie Adobe Fonts (licencja).
Autorzy projektu to Albert Kapr ?? i Tim Ahrens ?? . Jest to bardzo czytelny krój o nieco kanciastych glifach. Dostępny na stronie Adobe Fonts (licencja).
Wszystkie przedstawione w tym wpisie kroje można śmiało wykorzystywać w składzie długich dokumentów. Są świetnie zaprojektowane i zawsze ma się pewność, że pięknie będą się prezentowały na stronicach dzieła. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę treść dzieła, która determinuje dobór właściwego pisma. Pamiętajmy, że równie ważne jest dobranie odpowiedniej interlinii tekstu, by cały tekst wyglądał czytelnie. A na koniec nie zapominajmy o właściwym dobraniu świateł międzyliterowych i międzywyrazowych.