Kroje pisma do składu słowników
Typografia, 14 listopada 2020
Typografia, 14 listopada 2020
Kroje pisma do składu słowników powinny być bardzo czytelne. Te przedstawione poniżej są bardzo dobrą propozycją, jeśli chodzi o ich zastosowanie do składu tekstu w przeróżnego rodzaju słownikach. Wszystkie kroje są dostępne do pobrania z Adobe Fonts (licencja).
Pierwszym z nich jest krój Lipa Agate. Zaprojektował go Ermin Međedović. Krój ten oprócz przeznaczenia do druku, może być z powodzeniem stosowany do wyświetlania w sieci.
Kolejny krój pisma do składu słowników to Karmina. Autorzy projektu to José Scaglione i Veronika Burian. Stworzono go na potrzeby książek kieszonkowych. Radzi sobie z ciężkimi warunkami druku: papiery niskiej jakości, duża prędkość drukowania na prasach rolowych i różnice w poziomie atramentu w prasie drukarskiej.
Karmina Sans − bezszeryfowa, nieodłączna towarzyszka Karminy. Autorzy kroju to oczywiście José Scaglione i Veronika Burian. Karmina Sans jest krojem ekonomicznym.
Autor kroju to Nicolien van der Keur. Krój stosuje się w słownikach, tekstach naukowych, raportach rocznych, ale również w powieściach i czasopismach. Z wielkim powodzeniem można nim składać tabele.
Wszystkie kroje pisma, które przedstawiłam powyżej sprawdzają się świetnie w składzie tak drobiazgowego tekstu, jakim są słowniki. Dodatkowo dobrze wypadają w druku. Są bardzo czytelne nawet w małych wielkościach.