Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies.
Zamknij
scroll

Kroje pisma do składu słowników

Typografia, 14 listopada 2020

Kroje pisma do składu słowników powinny być bardzo czytelne. Przedstawione poniżej kroje są bardzo dobrą propozycją, jeśli chodzi o ich zastosowanie do składu tekstu w przeróżnego rodzaju słownikach.

Zaprezentowałam poniżej 4 kroje pisma do składu słowników. Pierwszym z nich jest krój Lipa Agate. Krój ten zaprojektował Ermin Međedović. Lipa Agate jest bardzo czytelnym krojem pisma. Swą nazwę wzięła od wzięta od nazwy słoweńskiego drzewa narodowego Linden. Ponadto krój ten może być również z powodzeniem zastosowany do wyświetlania w sieci.

A Wszystkie kroje dostępne do pobrania z Adobe Fonts (licencja). 

Lipa Agate - bezszeryfowy krój pisma do składu słowników

Kolejny krój pisma do składu słowników to Karmina − zaprojektowany przez José Scaglione i Veronikę Burian. Stworzony został na potrzeby książek kieszonkowych. Jest niezwykle czytelny, radzi sobie z ciężkimi warunkami druku: papiery niskiej jakości, dużą prędkość drukowania na prasach rolowych i różnice w poziomie atramentu w prasie drukarskiej.

Karmina - szeryfowy krój do składu słowników

Podobnie Karmina Sans − nieodłączna towarzyszka Karminy. Autorzy kroju to oczywiście José Scaglione i Veronika Burian. Karmina jest krojem czytelnym i ekonomicznym,w związku z tym jest idealny do dłuższego czytania.

Karmina Sans - bezszeryfowy krój do składu słowników

Krój Sirba jest ostatnim z omawianych krojów pisma do składu słowników. Autor kroju to Nicolien van der Keur. Krój ma zastosowanie w słownikach, tekstach naukowych, raportach rocznych, ale również w powieściach i czasopismach. Jest bardzo czytelny. Z wielkim powodzeniem można nim składać tabele.

Sirba - szeryfowy krój do składu słowników