Skład tekstu wykazy z numeracją
Skład, 17 stycznia 2023
Skład, 17 stycznia 2023
Spis treści
Wpis Skład tekstu wykazy z numeracją to kolejny wpis z serii o składaniu cyfr.
Projekt książki może być tak opracowany, że poszczególne jej elementy będą miały odnośną numerację. I tak np. spis treści, wykaz ilustracji, przypisy końcowe itp. mogą być opatrzone numerami. Warunkiem powodzenia takiego projektu jest jak zawsze konsekwencja w stosowaniu wybranego modelu numeracji w całym dziele.
Wysunięcie numeru przypisu pozwala natychmiast odnaleźć szukany przypis. Możemy również nie stosować kropki po numerze, ponieważ już samo wysunięcie numeru sprawia, że tekst przypisu jest bardzo czytelny. Numery przypisów możemy też wysunąć poza linię tekstu, tak jak to pokazano w poniższym przykładzie.
1. Zdefiniuj na stronie wzorcowej ramkę dokumentu większą o 2 firety (czyli zmniejsz margines lewy i prawy o 1 firet).
2. Dodaj na stronie wzorcowej prowadnice pionowe wyznaczające właściwą kolumnę (czyli przesuń po 1 firecie z każdej strony (poniżej pokazany został zrzut tego ustawienia).
3. Zmień styl tekstu głównego, by miał wcięcie z lewej i z prawej = 1 firet.
4. Wszystkie style akapitowe ustaw z uwzględnieniem wcięcia z lewej i z prawej strony równego 1 firet.
5. Ustaw styl akapitowy dla akapitów z wcięciem pierwszego wiersza (na 1 firet), uwzględniając wcięcia całego akapitu z lewej i prawej strony na 1 firet.
6. Zdefiniuj przypis dolny z podcięciem pierwszego wiersza o 1 firet.
7. Wstaw za pomocą kodu GREP na początku przypisu dolnego tabulator czyli Find: ^(~F\t) Change: \t$1.
8. Ustaw prawidłowo tabulatory otaczające numer przypisu (w przypisie dolnym – trzeba ustawić tabulator prawy).
Jeśli mamy złożony tekst małym stopniem pisma (np. w bibliografii, przypisach, i innego rodzaju wykazach) warto powiększyć światło między wierszami. Ustawienie to przeprowadzamy wybierając Type/Document Footnote Options/Layout/Space Between Footnotes. Zobaczmy przykład poniżej.