Skład tekstu szarość druku
Skład, 3 maja 2022
Skład, 3 maja 2022
Spis treści
Skład tekstu szarość druku to prezentacja zagadnienia ciężaru optycznego krojów pisma.
Ciężar optyczny (obok innych parametrów) jaki prezentują poszczególne kroje pisma przyczynia się do czytelności tekstu. Dużo o czytelności można dowiedzieć się z wpisu Skład tekstu Czytelność.
Poniżej przedstawione są przykłady krojów o różnym ciężarze optycznym. Niektóre wyglądają na stronicach jaśniej i lżej − to zasługa cieńszych glifów, inne zaś mają grubsze kreski. Dodatkowo mają tu wpływ jeszcze takie czynniki jak: kombinacja wysokości x, szerokość kroju pisma, jak również sam styl składu, czyli odstępy międzywyrazowe oraz interlinia. Z technicznych rzeczy na szarość tekstu wpływa jakość papieru i druk.
Spójrzmy teraz jak wysokość x oraz ciężar optyczny kroju, które wpływają znacząco na szarość tekstu, zachowują się w składzie akapitu. Bierzemy pod lupę składy krojami: Warnock, Lapture, Baskerville. Wszystkie przykłady zostały złożone tym samy stopniem pisma − 9 pt z interlinią 14 pt.
Patrząc na wygląd wszystkich krojów pisma, okazuje się, że największą szarość wykazuje krój Lapture, zaś najmniejszą krój Baskerville.
Podobne zróżnicowanie możemy zaobserwować dla krojów bezszeryfowych. I tak za przykład posłużą nam: Sofia, Cronos i Gibson. Spójrzmy na przykłady poniżej.
I tutaj też można wysnuć podobny jak wcześniej wniosek. Szarość tekstu dla pierwszego kroju bezszeryfowego jest największa i sukcesywnie się zmniejsza.
Szarość tekstu to oczywiście również interlinia. W zależności od tego, jakiej wielkości interlinii użyjemy, taką szarość osiągniemy. Im interlinia jest większa, tym szarość tekstu słabsza. Jeżeli chcemy zaprojektować skład, w którym postanowiliśmy użyć cięższego kroju pisma, wtedy warto interlinię zwiększyć. Chodzi o to, by całostka nie wyglądała za ciężko, by nie była zbyt zaczerniona. Spójrzmy na różnicę.
I odwrotnie − jeśli użyjemy kroju jasnego, wtedy mniejsza interlinia sprawi, że tekst będzie miał odpowiednią szarość. Zobaczmy przykłady.
O szarości tekstu decydują również odstępy międzywyrazowe. Jeśli zwiększymy ilość znaków w wierszu, wzmocnimy tym samym szarość całej kolumny. Odpowiednie ustawienia w stylu akapitowym pomoże w osiągnięciu tego zamierzenia.
Dbajmy zatem o dobry skład naszych publikacji, mając na uwadze odpowiednią szarość tekstu. Gdy dobierzemy właściwy krój pisma do treści dzieła, odpowiedni stopień pisma, interlinię, zaprojektujemy styl akapitowy dla tekstu dziełowego z poszanowaniem wszystkich reguł składu, możemy być pewni sukcesu. Nasz tekst będzie prezentował się na stronicach wzorowo.