Skład tekstu chorągiewka
Skład, 20 kwietnia 2022
Skład, 20 kwietnia 2022
Spis treści
Skład tekstu chorągiewka to kolejny wpis o sposobie ułożenia tekstu w akapicie. W ostatnim wpisie omówiłam zachowanie tekstu w składzie wyjustowanym. Odległości międzywyrazowe były tu niejednolite. Wyrównanie prawo- lub lewostronne tekstu odległości jednolite zachowuje. Wobec tego minimalny, optymalny i maksymalny odstęp międzywyrazowy powinien być identyczny i taki należy uwzględnić w stylu akapitowym, którym formatujemy tekst. Zatem wygląd panelu może prezentować się następująco:
Poniżej przedstawiam akapit wyrównany lewostronnie, bez włączonego dzielenia wyrazów, z zastosowanymi odległościami 130% (odległości przykładowe: tekst będzie nieco rozciągnięty).
A teraz spójrzmy na akapit z włączonym dzieleniem wyrazów w języku polskim: 5|3|3|1. Widzimy, że tekst układa się dużo lepiej, a prawa krawędź jest staranniejsza.
Skład tekstu w chorągiewkę możemy śmiało wykorzystywać, tworząc marginalia. I może to być zarówno wyrównanie lewo- jak i prawostronne tekstu. To ostatnie jednak pojawia się rzadziej. Poniżej przedstawiam obie propozycje.
Powodem, dla którego bardzo rzadko używa się wyrównania prawostronnego w tekście dziełowym, w długich dokumentach jest brak czytelności i komfortu w odbiorze tekstu.
Zobaczmy teraz jak wyglądają bloki tekstu węższe niż zwyczajowy rozmiar kolumny: z justunkiem i wyrównaniem chorągiewkowym lewostronnym.
Widać, że wyjustowany blok tekstu po stronie lewej ma zaburzone odległości międzywyrazowe, zaś blok wyrównany w chorągiewkę sprawuje się bardzo dobrze. Wniosek jest taki, że przy węższych kolumnach tekstu wskazany jest skład chorągiewkowy. Pamiętajmy też o dzieleniu wyrazów w języku polskim. Oczywiście słownik, który jest wbudowany w program InDesign zachowuje właściwe dzielenie, jednak dla pewności, ja jeszcze umieszczam opracowane dzielenie w stylu akapitowym. Dla tekstu justowanego przedstawiłam owo dzielenie we wpisie Skład tekstu czytelność, zaś dzielenie wyrazów dla tekstu złożonego w chorągiewkę prezentuje się następująco:
Pamiętajmy zatem, że skład chorągiewkowy z wyrównaniem lewostronnym używany jest zazwyczaj do składu wąskich kolumn tekstu, np. o szerokości 40 mm. Świetnie sprawdza się również na marginaliach dzieła. Dzielenie wyrazów warto włączać zawsze, nie zakłóca ono w żadnym razie komfortu odbioru treści. Wręcz przeciwnie. Wzrok ludzki przyzwyczajony jest do takiej formuły czytania.