Skład tekstu przypisy
Skład, 1 października 2022
Skład, 1 października 2022
Wpis Skład tekstu przypisy przedstawia rodzaje i formatowanie tego rodzaju elementów dzieła. Przypisy należą do materiałów uzupełniających tekst główny. Pomagają w zrozumieniu wyznaczonych fragmentów tekstu. Czasem też są niezbędne do jego zrozumienia. Grają zatem bardzo ważną rolę w odbiorze całej publikacji. To, jaki rodzaj przypisów zastosujemy zależy od jej treści.
1. Dolne
2. Końcowe
3. Boczne
Przypisy dolne umieszcza się w kolumnie, pod tekstem, końcowe − po tekście głównym lub po odnośnym rozdziale, a przypisy boczne w postaci marginaliów na marginesie zewnętrznym.
Elementem, który wiąże treść przypisu z tekstem głównym jest odsyłacz do przypisu. Spójrzmy na przykład.
Aby poprawnie wybrać odpowiedni rodzaj przypisów należy wziąć pod uwagę ich treść. Jeśli przypis ma wyjaśniać znaczenie poszczególnych fragmentów tekstu warto zastosować przypisy dolne lub boczne. Jeśli zaś przypisy mają dostarczać wiadomości o materiałach źródłowych, lepszym miejscem jest koniec publikacji.
Przypisy dolne powinny być umieszczane w dziele na tej samej stronicy co odsyłacz. Składamy go zazwyczaj tym samym krojem pisma co tekst dziełowy, jednak mniejszym stopniem pisma (o 1 – 2 punkty). Linia ostatniego wiersza przypisu powinna się pokrywać z linią marginesu dolnego. W związku z tym, że przypisy ustawiamy w stopniu mniejszym niż tekst dziełowy, interlinia też powinna być odpowiednio zmniejszona. W stylu akapitowym zwalniamy wiersze przypisów od przyciągania do linii bazowej. Zobaczmy krótki instruktaż tego zabiegu.
Między przypisami a tekstem dziełowym zostawiamy odstęp co najmniej 1‑wierszowy. Wygląd odsyłacza do przypisów może być dwojaki: albo ułożony we frakcji górnej, albo w ułożeniu regularnym. Ostatnia propozycja jest czytelniejsza.
Aby zaprojektować przypisy odpowiednio do tekstu dziełowego, tak by miały ten sam ciężar optyczny, należy zastosować następujący kod GREP, który zmienia wygląd wszystkich przypisów w dziele do pozycji Numerator.
Znajdź: ~F
Zmień na: styl znakowy pozycja Numerator (ew. OpenType Superscript)
Drugi kod GREP na ustawienie odniesień do przypisów w pozycji regularnej, a nie we frakcji górnej:
Znajdź: ^\t~F
Zmień na: styl znakowy pozycja Normal
Przypisy wyglądają dobrze i czytelnie, gdy umieszcza się je w całości na stronie dokumentu, w którym znajduje się odniesienie do przypisu. Starajmy się nie dzielić przypisu między stronicami. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność i nie ma innego wyjścia (np. przeredagowania tekstu przypisu), w ostateczności możemy podzielić przypis i przenieść jego drugą część na kolejną stronicę dzieła. Wtedy jednak pamiętajmy o zasadzie, by miejsce podziału przypisu nie przypadało po kropce. Czytelnik bowiem mógłby uznać, że przeczytał już całą treść przypisu. Odsyłacz w takim wypadku powinien znaleźć się w ostatnim wierszu tekstu dziełowego na tej stronicy. Reszta przypisu umiejscowi się na następnej stronie, na dole, po tekście dziełowym. Między przenoszonym przypisem a kolejnymi pozostawiamy odstęp.
W kolejnym wpisie przedstawię wiadomości na temat przypisów końcowych. Serdecznie zapraszam do lektury.