Skład tekstu żywe paginy
Skład, 7 września 2022
Skład, 7 września 2022
Spis treści
Wpis Skład tekstu żywe paginy przedstawia rodzaje i formatowanie tego rodzaju elementów nawigacji w dziele.
Co to są żywe paginy? Są to elementy tekstu umieszczone w różnych miejscach stronicy dokumentu, a mają na celu poinformować czytelnika w jakim miejscu czytania się znajduje. Tekst żywych pagin może dotyczyć: autora dzieła, tytułu dzieła, tytułu rozdziału, tytułu podrozdziału, w takiej właśnie kolejności umiejscowione na stronie verso dokumentu. Zaś na stronie recto umieścić możemy tytuł dzieła, tytuł rozdziału, tytuł podrozdziału. Tekst żywej paginy mieści się w jednym wierszu i nie może znajdować się zbyt blisko numeru strony. Podsumowując: żywa pagina pełni w dziele rolę informacyjno-nawigacyjną.
W pracy edytorskiej wyróżniamy 3 rodzaje żywych pagin:
1. Pagina żywa otwarta, spójrzmy na przykład:
2. Pagina żywa podkreślona, spójrzmy na przykład:
3. Pagina żywa zamknięta, spójrzmy na przykład:
Żywe paginy mogą być umieszczone na górze lub dole stronicy verso i recto. Zazwyczaj jednak umieszcza się ją na górze stronicy. Żywą paginę od tekstu dziełowego dzieli odstęp w postaci co najmniej 1 ślepego wiersza.
Miejsca, gdzie nie umieszczamy żywych pagin:
1. Karty tytułowe
2. Wakaty (czyli stronice niezadrukowane)
3. Kolumny całkowicie pokryte przez ilustracje.
Paginy żywe formatujemy o 1 – 2 punkty mniejszym stopniem pisma niż tekst dziełowy. Tekst żywej paginy możemy składać:
1. pismem regularnym
2. kursywą
3. kapitalikami
4. wersalikami o małym stopniu pisma.
Wyjątek stanowią słowniki, gdzie żywe paginy są składane pismem wersalikowym w odmianie semibold, w stopniu większym od pisma dziełowego.
W paginach podkreślonych lub zamkniętych grubość użytej linii ma wynosić grubość myślnika tekstu dziełowego. W paginach zamkniętych odstęp tekstu od linii górnej i dolnej ma być jednakowy.
Jeżeli w żywej paginie na stronie verso umieścimy tytuł rozdziału, a na prawej stronie (recto) znajduje się zakończenie jednego i początek drugiego podrozdziału, to w skład żywej paginy powinien wejść tytuł rozpoczynającego się podrozdziału.
W razie konieczności możemy skrócić bardzo długie tytuły żywych pagin, zastępując usuwaną część wielokropkiem. Dla przypomnienia tekst żywej paginy dolnej lub górnej nie może liczyć więcej niż 1 wiersz.
Żywą paginę należy stosować wtedy, gdy jest to uzasadnione istotnymi potrzebami publikacji. Taki przypadek spotykamy, gdy składamy dzieła naukowe, popularnonaukowe, zawodowe, techniczne, poradnikowe. Żywa pagina niezbędna jest w przypadku składu encyklopedii i słowników.