Skład tekstu paginy
Skład, 27 sierpnia 2022
Skład, 27 sierpnia 2022
Spis treści
Wpis Skład tekstu paginy przedstawia projektowanie numerów stron w dokumencie. Jest to tzw. paginacja bieżąca. Wyróżniamy jednak dwa rodzaje pagin: paginy bieżące i żywe. O paginach żywych opowiem w kolejnym wpisie.
Pagina bieżąca to określenie typograficzne oznaczające numer strony dokumentu. Parzyste numery stron zawsze pojawiają się na stronach verso dokumentu (lewa strona dzieła), zaś nieparzyste na stronie recto (prawa strona dzieła). Proces nadawania numerów stron nazywamy paginacją. Powinna być ona konsekwentna w całym dziele, łatwa do znalezienia i przejrzysta. Spójrzmy na przykład:
Paginację stosujemy na wszystkich stronach dokumentu wyłączając:
1.Czwórkę tytułową, lub dwójkę tytułową
2. Stronice niezadrukowane
3. Stronice całkowicie pokryte ilustracjami
4. Stronice szpicowe (to strony wieńczące rozdział) – z wyłączeniem publikacji prawnych, szkolnych i zawodowych, jeśli zachodzi w nich konieczność powoływania się na numer strony.
5. Wkładki
6. Wklejki
7. Mapy
Paginy bieżące (zwykłe) oznaczamy cyframi arabskimi, zaś cyframi rzymskimi możemy oznaczyć strony spisu treści, przedmowy, wstępu, podziękowań.
Paginację rzymską najlepiej składać minuskułami. Spójrzmy na przykład, gdzie została ona zastosowana do Spisu treści.
Paginy składamy na ogół tym samym krojem pisma co tekst dziełowy. Jeśli jednak życzymy użyć dla rozdziałów odmiennego kroju pisma, taki sam możemy śmiało zastosować do formatowania paginacji.
Paginacja może być złożona tym samym stopniem pisma co tekst główny, jednak ładniej prezentuje się o stopień, dwa mniejsza. Chodzi o to by nie zakłócała odbioru głównej treści dzieła, a pełniła jedynie funkcję orientacyjną w dziele.
Paginacja sformatowana tym samym stopniem pisma może mieć zastosowanie w publikacjach o charakterze informacyjnym, gdzie tekst dziełowy jest składany małym stopniem. W takim przypadku można użyć nawet nieco większego stopnia pisma. Spójrzmy na poniższy przykład:
Paginację możemy umieścić w różnych miejscach dokumentu. Spójrzmy na przykłady, w których niektóre oznaczenia występowania pagin posiadają podwójną szerokość. Pokazują one, że możemy zastosować paginację tylko na jednej stronie dokumentu, umieszczając tam dwa numery stron: bieżącej i kolejnej lub poprzedniej.
Jak widać umieszczanie numerów stron w dziele możemy przeprowadzać na różne sposoby. Ważne jest żeby paginacja nie odwracała uwagi czytelnika od treści dzieła i stanowiła pomoc w nawigacji. W następnym wpisie przedstawię pojęcie żywych pagin i ich zachowanie w dziele.