Skład tekstu kursywy
Skład, 20 stycznia 2022
Skład, 20 stycznia 2022
Skład tekstu kursywy to wpis, który przedstawia wiadomości na temat pochyłej odmiany pisma, czyli kursywy. Zamieszczony poniżej plik z pismami szeryfowymi ilustruje wygląd wybranego kroju w jego odmianie pochyłej. Kursywa może śmiało uchodzić za osobny krój pisma, gdyż jej wygląd rzadko można skojarzyć z odmianą regularną kroju. Prezentuje specjalnie zaprojektowane przez projektanta glify. Nie wystarczy bowiem pochylić pisma regularnego. Potrzebne są inne misterne zabiegi na kroju, by kursywa prezentowała się właściwie. Między innymi stosuje się tzw. korekty optyczne. Kursywa wywodzi się z pisma odręcznego, a rozwinęła się we Włoszech, w XV wieku.
Przedstawione poniżej teksty złożone są tym samym stopniem pisma – 9 pt.
Na zakończenie wpisu Skład tekstu kursywy przedstawiam zaletę użycia kursywy w tekście. Otóż najlepszym rodzajem wyróżnienia w tekście jest właśnie użycie kursywy. Pamiętajmy, by stosować jeden rodzaj wyróżnienia i przeprowadzać go konsekwentnie w całym dziele. Możemy stosować kursywę, gdy chcemy wyróżnić tytuł dzieła, tytuł piosenki czy sztuki teatralnej. Możemy użyć kursywy do cytatów, dedykacji, krótkiej przedmowy, do motta w książce. Kursywa przydaje się również, gdy chcemy wyróżnić w dziele niewypowiedziane myśli czy słowa obcojęzyczne. W publikacjach naukowych wyróżnia się nią tradycyjnie symbole wielkości fizycznych, łacińskie nazwy gwiazdozbiorów, oznaczenia nazw w taksonomii biologicznej, symbole podstawników w nazwach związków chemicznych. Kursywy możemy użyć, gdy chcemy wyróżnić fragmenty tekstu w postaci listów.
I ważna informacja: jeśli cały tekst złożony jest kursywą, wtedy wyróżnienia to elementy złożone antykwą. To odmiana przeciwna.