Skład tekstu indeksy i spis treści
Skład, 12 marca 2023
Skład, 12 marca 2023
Spis treści
Wpis Skład tekstu indeksy i spis treści prezentuje charakterystykę i ułożenie tych dwóch wiodących elementów dzieła naukowego. Oba są nieodzowne w dziełach naukowych i wymagają odpowiednich rozwiązań typograficznych, by czytelnik mógł bez problemów odnaleźć tytuły, podtytuły i omawiane w tym wpisie spis treści i skorowidz.
Książki naukowe pełnią inną rolę niż dzieła beletrystyczne. Tutaj na ogół nie czytamy tekstu od początku do końca, a przemieszczamy się po publikacji tak, by szybko odnaleźć interesujące fragmenty.
Są najczęściej używaną częścią publikacji naukowych. Zatem niezwykle ważne jest, by hasła były wyraźnie oznaczone, złożone stopniem nie utrudniającym ich odczytania. Stopień pisma indeksów jest na ogół mniejszy niż tekstu dziełowego. Jeśli tekst dziełowy składamy stopniem np. 10 pt, indeks możemy złożyć stopniami 7, 8 pt. Możemy również użyć odmiany pogrubionej dla zaznaczenia głównych haseł sygnalizujących dane zagadnienie. Spójrzmy na przykłady formatowania indeksów.
Jeśli w indeksie zawartość hasła trzeba podzielić możemy powtórzyć to hasło wstawiając w nawias kwadratowy w nowej kolumnie, ale już bez pogrubienia. Spójrzmy na przykład.
Spis treści jest niezwykle ważną częścią dzieła naukowego, gdyż bardzo często zdarza się, że czytelnik przed dokładnym zapoznaniem się z treścią dzieła chce się dowiedzieć o zawartości publikacji. O uszczegółowieniu spisu treści powinien decydować redaktor.
Zasady przygotowania spisu treści
Spis treści musi być bardzo czytelny. Kropek wiodących wzrok czytelnika na koniec wersu używa się dziś rzadziej. Obecnie możemy przybliżyć paginy spisu treści do treści spisu.
• Spis treści możemy sformatować stopniem pisma takim jak tekst dziełowy lub o punkt mniejszym.
• Wiersze składamy w układzie chorągiewkowym.
• Łamanie musi następować zgodnie z sensem logicznym tytułu.
• Prawie pełnych wierszy spisu treści nie należy justować.
• Hierarchia nagłówków musi być zrozumiała od pierwszego spojrzenia na spis treści.
• Wszystkie numery stron są równe, więc nie należy żadnej z nich dodatkowo wyróżniać.
• Kolejne wiersze składa się z normalnymi odległościami międzywierszowymi i bez wcięć.
• Hierarchia nagłówków w spisie treści nie musi odzwierciedlać ich stylu w dziele (jeśli tytuły w dziele są złożone kapitalikami, w spisie treści możemy użyć innego formatowania).
• Spis treści swoim charakterem musi odpowiadać tekstowi głównemu, więc nie należy wprowadzać nowych krojów.
• Pozycje spisu treści powinny zachować register z tekstem głównym.
Spójrzmy na przykłady spisu treści:
O tworzeniu spisu treści opowiada moduł zatytułowany Spis treści, będący częścią kursu Q&A Adobe InDesign. Zapraszam do zakupu kursu tutaj.