Skład tekstu rozmieszczenie tytułów
Skład, 6 czerwca 2022
Skład, 6 czerwca 2022
Spis treści
Skład tekstu rozmieszczenie tytułów to nowy wpis, który nawiązuje nieco do poprzedniego, zatytułowanego Skład tekstu nagłówki rozdziałów. Pamiętamy, że na stronicy mamy specjalnie wyznaczony obszar opuszczenia kolumny, w którym mają się zmieścić ważne elementy rozdziału książki. A są to:
1. Tytuł rozdziału
2. Numer rozdziału
3. Wyraz „Rozdział”
4. Motto.
Oczywiście nie musimy umieszczać dokładnie tych trzech pozycji dotyczących rozdziałów. Może to być tylko numer lub sam tytuł. Dokładne miejsce umieszczenia tych elementów zależy wyłącznie od projektanta i redaktora dzieła. Kryteriami są estetyka i odpowiednie dopasowanie do całego projektu.
Bardzo rzadko możemy spotkać sytuację, gdy tytuł rozdziału zostaje wysunięty poza ramkę tekstową, ale jeśli projektant uzna za zasadne takie właśnie formatowanie i jest przeprowadzane konsekwentnie w całym dziele to oczywiście jest ono do przyjęcia. Zobaczmy przykład poniżej.
Obszar opuszczenia kolumny jest dość duży, bo zajmuje ok. 1/3 kolumny. Gdy odsuniemy tytuł rozdziału od tekstu dziełowego za bardzo, może stwarzać wrażenie zupełnie oddzielnej całostki, nie związanej z tekstem. Pomoże wtedy przybliżenie tytułu do tekstu. Zobaczmy poniższe przykłady.
Istnieje kilka zasad, od których zależy wielkość tytułów rozdziałów:
1. Wymiary dokumentu – tytuły nie powinny być za duże i przytłaczać całej stronicy
2. Wielkość stopnia pisma dla tytułów powinna się różnić od stopnia pisma dziełowego
3. Jeżeli tytuł rozdziału jest długi, należy odpowiednio zmniejszyć stopień pisma, ale na tyle żeby nadal można go było łatwo odróżnić od tekstu dziełowego
4. Delikatne kroje tytułowe najlepiej się sprawdzają w większych rozmiarach.
W obszarze opuszczenia kolumny może się również znajdować numer rozdziału. O tym czy taka numeracja znajdzie się w dziele decyduje redaktor. On również zdecyduje, czy numer będzie pisany cyfrą, czy słowem.
Często spotykany jest numer rozdziału, który jednocześnie stanowi tytuł. Ma to najczęściej miejsce w powieściach. Jeśli tytuł będzie numerem warto stosować cyfry wersalikowe, a nie nautyczne, których położenie jest różne na linii bazowej, co sprawia wrażenie jakby były różnej wielkości. Zobaczmy przykłady.
Cyfry rzymskie możemy składać wersalikami lub kapitalikami z odpowiednim rozświetleniem (od 10 – 50 tysięcznych firetu). Zobaczmy przykład.
Jest jeszcze możliwość składu tytułów rozdziałów w ten sposób, że łączymy numerację z samym tytułem. Wtedy ważne jest, by ustawić numer przed tytułem. Możemy umieścić cyfrę w jednym wierszu, lub w oddzielnych wierszach. Spójrzmy na przykłady.
Jeżeli numer wyrazimy słownie, wtedy składamy go mniejszym stopniem pisma niż tytuł rozdziału. Możemy użyć kapitalików. Zobaczmy przykład.
I ostatni przykład, gdzie numer rozdziału jest wyrażony cyfrą.
Podsumowując wpis Skład tekstu rozmieszczenie tytułów widzimy, że mamy pewną dowolność w formatowaniu tytułów rozdziałów. Najważniejszą sprawą jest konsekwencja. Po wybraniu odpowiedniego formatowania przeprowadzamy go tak samo w całym dziele. W następnym wpisie przedstawię wiadomości na temat motta. Zatem już teraz serdecznie zapraszam do lektury.