Skład i łamanie tekstu
Skład, 30 listopada 2021
Skład, 30 listopada 2021
Skład i łamanie tekstu − tym wpisem rozpoczynamy wędrówkę po wspaniałej krainie projektowania publikacji. Opowiem na czym polega projektowanie książek, bo to one są mi najbliższe. Na początku naszej przygody chcę wyjaśnić, co to jest skład tekstu.
Przyjrzymy się technicznej stronie zagadnienia. Skład tekstu jest to formatowanie tekstu w kolumnach dzieła. Skład tekstu nierozerwalnie łączy się z łamaniem. Łamanie zaś polega na wlaniu tekstu do ramek tekstowych w całym dokumencie. Czyli najpierw przeprowadzamy łamanie, umieszczając w aplikacji do składu, na stronach dokumentu, w ramkach, nasz tekst. Tekst można umieszczać za pomocą różnych metod, jednak najlepszą, najbardziej skuteczną jest import z innego programu. Operację tę przeprowadzamy korzystając z polecenia Umieść/Place, z menu Plik/File. Gdy wybierzemy to polecenie i wskażemy plik do importu, kursor załaduje się tekstem i tekst możemy już śmiało umieszczać na stronicach naszego dokumentu.
Umieszczanie tekstu można przeprowadzać na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest kliknięcie załadowanym w tekst kursorem na pierwszej stronie dokumentu. Tekst umieszczony zostanie w ramce tekstowej. Ramka zawiera 2 porty: wejściowy i wyjściowy.
W porcie wyjściowym pojawi się znak czerwonego plusa, informujący, że w ramce znajduje się nadmiarowy tekst. Tekst ten pobieramy kursorem i przenosimy na następną stronę klikając w nią. I tak możemy postępować do momentu, aż wypełnimy tekstem wszystkie strony dokumentu. Jednak jest to bardzo żmudna praca. Na szczęście możemy wlać tekst automatycznie. Wtedy załadowanym tekstem kursorem klikamy w stronę dokumentu jednocześnie włączając klawisz SHIFT. InDesign (bo o tej aplikacji będziemy mówić) powoła odnośną liczbę stron jednocześnie wypełniając je tekstem. Istnieje jeszcze metoda półautomatyczna. Klikamy na stronę dokumentu załadowanym kursorem tekstem z klawiszem ALT. I nie puszczając tego klawisza przechodzimy na kolejną stronicę dzieła klikając kursorem. Ja stosuję metodę automatyczną. Ale wszystko zależy od samego tekstu. Czasami wlewanie półautomatyczne lub ręczne może okazać się najlepszym wyjściem.
Zanim jednak dojdzie do łamania, musimy wiedzieć jaki format przyjmie publikacja, nad którą będziemy pracować. I tu pojawia się szereg pytań. Jak wiemy rodzajów publikacji jest naprawdę bardzo dużo. Tak jak napisałam we wstępie tego wpisu, skupimy się na książce.
Książki ze względu na swą różnorodność jeśli chodzi o treść, publikacje mogą mieć przeróżne formaty. Skład tekstu publikacji może dotyczyć między innymi powieści, opracowań historycznych, albumów, sztuk teatralnych, tomików poezji, ale i zwykłych opowiadań. O formatach stosowanych w różnych książkowych publikacjach opowiem w kolejnym wpisie, do którego lektury już teraz serdecznie zapraszam.