11 artykułów o składzie tekstu
Skład, 22 marca 2014
Skład, 22 marca 2014
Spis treści
11 artykułów o składzie tekstu to artykuły autorskie, które zostały opublikowane pod nazwą W świecie typografii – podstawowe zasady składu i łamania tekstu na portalu Grafmag.
Krótka historia pisma to krótka opowieść o tym, jak kształtowało się pismo na przestrzeni dziejów. Historia rozpoczyna się od momentu, gdy Johannes Gutenberg w wieku XV wynalazł maszynkę do odlewania czcionek, a kończy na okresie XIX-wiecznym, kiedy do użycia weszły m.in. kroje akcydensowe i bezszeryfowe. Kroje pism zmieniały się wraz ze zmianami kulturowymi i technologicznymi w całej Europie. Dużo z tego, co stworzyli wielcy typografowie we wcześniejszych epokach pozostało do dziś. Niektóre z pism wzorowano na dawnych pismach skrybów i uczonych. Kształty tych liter przypominają pociągnięcia pióra przy ręcznym prowadzeniu narzędzia. Takie pisma są niezwykle piękne i wykazują się wysokim stopniem czytelności, dlatego z powodzeniem projektanci wykorzystują je do składu długich dokumentów, na przykład książek.
Link do artykułuAnatomia pisma i wybór kroju dziełowego to kolejny autorski artykuł. Porusza dwie kwestie. Pierwszą jest budowa znaków literniczych. Drugą − wybór kroju dziełowego. Serdecznie zapraszam do lektury.
Link do artykułuFormat dzieła to kolejny artykuł z serii W świecie typografii – podstawowe zasady składu i łamania tekstu. Traktuje o tym, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy rozpoczynamy pracę nad składem i łamaniem jakiejkolwiek publikacji. Chodzi oczywiście o format dzieła. Jest to nasza pierwsza decyzja typograficzna w pracy nad książką. Informację o wymiarach publikacji otrzymujemy z reguły od wydawcy. Ale jeśli możemy samodzielnie kształtować stronice naszego dzieła, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. W artykule podaję zręczne proporcje stronicy, które mogą być dobrym początkiem w samodzielnym projektowaniu. Serdecznie zapraszam do lektury.
Link do artykułuPozostałe artykuły traktują o czwórce tytułowej dzieła, okładce, materiałach wprowadzających oraz informacyjno-pomocniczych. Interesującym może okazać się również artykuł o budowie książki i artykuł o przypisach. Serdecznie zapraszam do lektury.
Link do wszystkich artykułówNowe produkty w Akademii!